Charita pomáhá v Gaze navzdory katastrofálním podmínkám
8. ledna 2024 Aktuality

Charita pomáhá v Gaze navzdory katastrofálním podmínkám

Již více než tři měsíce probíhá válka v Gaze. Boje mají ničivý dopad na civilní obyvatelstvo. Humanitární situace je katastrofální. Lidé nemají přístup ani k základním potřebám, jako jsou pitná voda, potraviny či zdravotní péče, a hrozí hladomor. Stočlenný charitní tým se zapojil do pomoci přímo na místě. Charita zároveň vyzývá k okamžitému příměří.

Tragická bilance

Válka, která se znovu rozhořela po brutálním útoku bojovníků Hamásu na Izrael z počátku října, si vyžádala bezprecedentní množství civilních obětí. Za tři měsíce přišlo o život přes 23 000 obyvatel Gazy a dalších bezmála 60 000 utrpělo zranění. Přes 60 % obětí přitom tvoří civilní oběti. Svoje domovy muselo nuceně opustit 1,9 milionu lidí, tedy takřka veškeré obyvatelstvo. Mnozí z nich se museli přesouvat opakovaně.

DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE

Lidé se tísní se v nelidských podmínkách v přeplněných náhradních ubytováních, přímo na ulicích či v provizorních stanových táborech, kde ale není k dispozici ani elementární zázemí jako přístřešky či sanitární zařízení," vysvětluje Lenka Pipková, manažerka zahraniční komunikace Charity. Dvě třetiny domovů byly navíc v současných bojích zničeny, stejně tak jako stovky škol a desítky zdravotnických zařízení.

Následky bombardování Gazy

V Gaze chybí základní potřeby, jako jsou pitná voda, potraviny, přístřeší, teplé oblečení či zdravotní a psychosociální péče. Dochází k šíření nemocí a 2,2 milionů obyvatel, z nichž polovinu tvoří děti, je bezprostředně ohroženo hladomorem. Žádné místo v Gaze navíc není bezpečné a neustálé útoky probíhají po celém jejím území. Ušetřeny nejsou ani školy, zdravotnická zařízení či uprchlické tábory. Kvůli katastrofálním podmínkám a neustávajícím bojům musely být zároveň není možné zajistit dodávky humanitární pomoci do drtivé většiny Pásma Gazy.

Charita pomáhá přímo v Gaze

Naše partnerská organizace Charita Jeruzalém dlouhodobě pomáhá v Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu. Stovka zaměstnanců se na místě zaměřuje především na zajištění zdravotní péče. A to jak díky desítkám mobilních zdravotnických týmům, tak díky vlastní klinice, kterou v Gaze až do začátku října provozovala. Charitní klinika je bohužel v důsledku bojů poničená a mimo provoz. Její provoz bude ale znovu obnoven, jakmile to situace dovolí. Již během prvních dní války však zaměstnanci Charity otevřeli dvě provizorní kliniky v tamních kostelích na severu Gazy.  Podíleli se i na zajištění a distribuci základní pomoci, jako jsou potraviny či léky. 

Photo Caritas Jerusalem - providing healthcare in Gaza

Navzdory tomu, že je drtivá většina pracovníků Charity Jeruzalém v Gaze vysídlená a sami se potýkají s ničivými následky současné situace včetně ztráty blízkých, pomoc Charity v Gaze pokračuje. Během sedmidenní humanitární přestávky v druhé půlce listopadu  se našim statečným kolegům podařilo zprovoznit tři provizorní kliniky v jižní Gaze. Po odklizení trosek a zajištění základního vybavení náhradních prostor začali velmi rychle přijímat pacienty. Tři mobilizované lékařské týmy tak znovu mohly poskytovat základní zdravotní péči těm nejzranitelnějším komunitám v Chán Júnis, Deir Al-Balah a Rafáh. Charita také bez přerušení i nadále poskytuje tolik potřebnou psychologickou péči.

Dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy

Do pomoci v zajišťování humanitární pomoci civilistům v Gaze se zapojila i další z našich sesterských organizací z charitní sítě, Catholic Relief Services. Do Pásma Gazy zajišťuje denně několik kamionů s dodávkami těch nejzákladnějších potřeb. Během listopadu se tak například podařilo zajistit dodávky dek, matrací a rohoží pro vysídlené rodiny v oblasti Gazy a alespoň zmírnit katastrofální podmínky šesti stovek rodin, které přišly v důsledku ostřelování o střechu nad hlavou a přežívají v nelidských podmínkách zcela bez prostředků. Zároveň se podařilo zpřístupnit potravinovou pomoc 100 tisícům obyvatel Gazy. Dodávky humanitární pomoci, které se do oblasti daří dostávat, nicméně dosahují jen zlomku toho, co je na místě akutně potřeba k přežití.

Photo by Sayed Hassan for Catholic Relief Services - humanitarian aid delivery to Gaza

Situace v Gaze byla velmi složitá již před současnou tragickou eskalací. Pásmo Gazy je izolovaný pruh země o rozloze menší než Praha, na kterém žije na 2,3 milionu obyvatel. Jde o jednu z nejvíce zalidněných oblastí planety a to navíc v uzavřeném prostoru. Pásmo Gazy bývá přirovnáváno k „věznici pod širým nebem“, jeho obyvatelé dlouhodobě nemají zajištěné základní potřeby. Ještě před současnou eskalací žilo více než 60 procent populace dlouhodobě v chudobě. Polovinu obyvatel Gazy navíc tvoří děti a dospívající, až 40 procent je mladších 14 let. 

Sbírka na pomoc civilistům v Gaze

Již krátce po eskalaci bojů mezi Hamásem a Izraelem uvolnila Charita Česká republika finance z krizového fondu a vyhlásila sbírku na pomoc civilistům v Gaze. Její výtěžek putuje právě na pomoc, kterou v zasažené oblasti poskytuje naše partnerská organizace Charita Jeruzalém. Zároveň již od počátku vyzýváme obě strany konfliktu k dodržování mezinárodního práva a zajištění ochrany životů civilního obyvatelstva, aby se předešlo dalšímu krveprolití. Zdůrazňujeme, že je nezbytně nutné, aby bylo civilistům umožněno opustit místa bojů a přesunout se do bezpečí a aby jim byl zajištěn bezpečný přístup k humanitární pomoci. Charita Česká republika se také připojila k výzvám k okamžitému zastavení bojů.

Děkujeme našim kolegům, kteří navzdory vlastním hlubokým ztrátám a strádání dokáží i nadále poskytovat pomoc ostatním. Vyjadřujeme jim náš upřímný obdiv a vděčnost.

Darujte na pomoc civilistům v Gaze