Daruj_trvalou_zmenu

Nejúčinnější podpora je ta, která lidem přináší dlouhodobý prospěch a pomáhá jim řešit situaci samostatně.  Symbolická myšlenka „nedarovat rybu, ale naučit rybařit“ představuje řešení, které jim pomůže zítra, pozítří i za rok. Jde především o zajištění stálého zdroje obživy a vlastní střechy nad hlavou. Darujte na projekty, které lidem přinesou trvalou a pozitivní změnu života k lepšímu.

Podpořte trvalou změnu

Vyberte částku

Vaše údaje

Chcete potvrzení o daru?

Datum narození

Rekapitulace

Děkujeme za vaše rozhodnutí darovat částku na projekt Dává to smysl.

Více informací
Pro pokračování k platbě je nutné souhlasit s podmínkami darování.

Převodem na sbírkový účet

 

 

5258772/0800

VS 444

QR kódem

 

QR kod Daruj trvalou změnu

 

Příběhy pomoci

Nicholas

Z uprchlíka majitelem dílny

Nicholas se narodil v Zambii, přesto má ale v zemi status uprchlíka. Jeho rodiče totiž pocházejí z Demokratické republiky Kongo, odkud utekli před krvavým násilím. V Zambii našli bezpečné útočiště, kde přišel na svět i jejich syn. Jako dítě uprchlíků ale nemá téměř žádnou šanci najít práci a uživit se.  

Uprchlíkům, jako je Nicholas, pomáháme, aby se postavili na vlastní nohy. Poskytujeme jim školení a granty, aby mohli rozjet vlastní podnikání. Nicholas se tak díky Charitě zúčastnil kurzu, na kterém se vyučil na opraváře ledniček. „Dnes si tím vydělávám na živobytí,“ pochvaluje si Nicholas, který si díky malému grantu otevřel vlastní dílnu. „Moje práce mě baví, jsem vám moc vděčný za podporu,“ děkuje mladý uprchlík. 

052A1327

Od dětského snu k vlastní živnosti

Layla od dětství ráda vyráběla mozaiky a pomáhala s jejich tvorbou v malé rodinné firmě. Válka v Sýrii jí ale obrátila život naruby. Při útěku do bezpečí za sebou nechala v troskách svůj domov i milovanou práci. Jako většina syrských uprchlíků zamířila Layla do Turecka. 

Tam se přihlásila na vzdělávací kurz Charity, který podporuje syrské uprchlíky, aby si dokázali založit vlastní drobnou živnost. „Naučila jsem se, jak ze svého koníčku udělat podnikání. Dnes si tvorbou mozaik vydělávám na živobytí,“ říká Layla a doufá, že jednou bude své obrazy prodávat i v zahraničí. 

Zijád

Znovu farmářem

Celý svůj život hospodařil Zijád spokojeně na svojí farmě v severním Iráku. Staral se o 400 olivovníků a ve skleníku pěstoval zeleninu na prodej. V celé oblasti proslul především svou vynikající cibulí. Pak ale oblast obsadil ISIS a Zijád musel uprchnout do bezpečnější části země. 

Když se po osvobození rodné vesnice vrátil s rodinou domů, čekala je devastace a zmar. Olivovníky byly pokácené a spálené, zavlažovací studna poničená, skleník zdevastovaný. „Farmu jsme museli vybudovat znovu od nuly a bez pomoci Charity by to nešlo,” říká Zijád. „Díky školení moderních metod farmaření a novému skleníku moje farma opět vzkvétá,” dodává spokojeně.

Maysun

Samoživitelka hrdou majitelkou restaurace

Být samoživitelkou není snadné, tím spíše v zemi, jako je Irák. Maysun je ale bojovnice. Než ji ISIS vyhnal z rodného města, pekla doma a prodávala tradiční irácké zákusky. I tak příjem na uživení rodiny nestačil. Díky naší pomoci je dnes hrdou majitelkou prosperující restaurace a zaměstnává dva lidi. 

Maysun od nás získala kurz podnikatelských dovedností a drobný grant. „Mohla jsem tak nakoupit potřebné vybavení a otevřít si malou restauraci,“ pochvaluje si Maysun. Restaurace dnes živí nejen její rodinu, ale také rodinu jejího syna, který v bistru také pracuje. „Dokonce jsme mohli najmout dalšího kuchaře a prodloužit otevírací dobu,“ těší se z toho, jak její byznys prosperuje.